Jak zabezpieczyć hasła?
tel: 504 204 513
Nie możesz się do Nas dodzwonić? Połaczenie zostało przerwane? Odblokuj je:
Świat technologii rozwija się tak szybko, że jesteśmy co raz bardziej narażeni na wykradanie naszych haseł. Mamy problem z ich zapamiętaniem i z tego powodu często zapisujemy je na kartkach lub w plikach tekstowych. Niestety nie jest to bezpieczny sposób. W rezultacie utworzone przez nas pliki z hasłami często nie są zabezpieczone i dlatego każda osoba która ma dostęp do naszego komputera również ma dostęp do informacji poufnych tj.: loginy, hasła i przyporządkowane do nich serwisy internetowe.
Jaki jest najprostszy sposób?
Najprostszym sposobem (niestety łatwym do obejścia) jest zaszyfrowanie pliku lub ustawienie na niego hasła. Można to zrobić np. przez pakiet Office (Word, Excel) lub za pomocą programu WinRar.
Innym bardziej przyjaznym sposobem są specjalistyczne programy, które oferują nam przechowywanie wszystkich hasłem w jednym miejscu, są to:
LastPass
Najlepszym rozwiązaniem jest program LastPass, który oferuje też wtyczkę do różnych przeglądarek. Dzięki czemu możemy importować hasła ze wszystkich stron internetowych jak i programów, które używamy na co dzień. LastPass przechowuje hasła na naszym koncie, dzięki czemu nie ważne na jakim sprzęcie pracujemy, wystarczy zalogować się do programu a on automatycznie zaciągnie nasze hasła. Druga przydatną funkcją jest udostępnianie haseł innym osobą. Program posiada jeszcze automatyczne uzupełnianie formularzy na stronach internetowych. Ciekawą funkcją jest test bezpieczeństwa. LastPass wskazuje hasła, które należy zmienić. Bierze pod uwagę ich siłę i wiek.
KeePass
Następnym polecanym przez ze mnie programem jest KeePass. KeePass przechowuje hasła w pliku z rozszerzeniem KDBX. Program szyfruje bazę haseł. Odtworzenie haseł jest możliwe po podaniu hasła zabezpieczającego. Program posiada opcje generowania haseł różnymi metodami (mamy szeroki zakres generowania haseł, np. używanie w haśle dużych liter oraz, cyfr, znaków specjalnych i innych). Możemy je też posegregować w dane kategorie co ułatwi nam ich szukanie.
Google Chrome
Wielu z Was zapyta co ma wspólnego Google Chrome z hasłami. Okazuje się, że bardzo dużo. Podczas zapamiętywania haseł zapisywane są one w naszej przeglądarce. Chrome oferuje możliwość podglądu tych haseł, po przez wejście w odpowiednie menu (klikamy w prawym górnym rogu w ikonę twarzy a następnie hasła). Osobiście korzystam z tego sposobu i jestem bardzo zadowolony. Jeżeli posiadasz zabezpieczony profil to podczas próby odczytu haseł system prosi o podanie hasła profilu.
Aby uzyskać dodatkowe informacje skontaktuj się z dyżurnym informatykiem.